
Hjemmelaget karrikrydret fiskegryte med seifilet, purre og flatbrød
Product information
- 442
- Middels
- 40 - 60
En hjemmelaget karrikrydret fiskegryte med sei, purre og poteter smaker og metter godt!
Slik gjør du
- Smelt margarin i en stor og vid kjele, og ha i hvetemel og karrien (se tips). Spe på med omtrent 5 dl vann mens du visper, og ha i fiskebuljongen og grønnsaksbuljongen. Kok opp, og la det hele småkoke i 5 minutter. Visp inn omtrent melk. Kok opp under omrøring.
- Del purren i to på langs. Skyll den fri for jord, og kutt den i strimler. Skyll og kutt potetene i små terninger. Skyll fisken i kaldt vann, og tørk den lett. Skjær fisken i omtrent 2x2 cm store terninger.
- Ha potetene i gryten. Kok videre i 10–12 minutter, eller til de er møre.
- Rør om underveis, slik at fiskegryten ikke svir seg. Smak til med saft fra sitronen, salt og pepper. Spe gjerne ut gryten med mer vann eller melk hvis den blir for tykk. Tilsett purren, grønnsaksmiksen av sellerirot og gulrotstrimler og fisken, og la det hele trekke i gryten i 4–5 minutter.
Tips!Server gjerne med flatbrød til retten. Hvetemelet kan erstattes med maisstivelse, som er naturlig glutenfritt. Tilsett en spiseskje eller to med lett crème fraîche, eller en skvett matfløte, for en mer kremet saus. Juliennemiksen inneholder 70% gulrot og 30 % gulrot. Denne miksen kan du blande selv hvis du ikke får tak i blandingen i butikk. Finner du ikke buljong fra Cemo er det bare å bruke et annet buljongpulver.
Allergener
- Gluten,
- Melk,
- Soya
- Fisk
Dagens Middagstips
Få sunne og enkle oppskrifter rett i innboksen din. Meld deg på vårt nyhetsbrev.
Ingredienser:
Antall porsjoner
Ingredienser
Fiskegrytebase
- 1 ts karri
- 2 ts gourmet fiskebuljong, cemo
- 2 ts gourmet grønnsaksbuljong, cemo
- 5 dl helmelk
- 2 ss margarin
- 3 ss hvetemel
Fiskegryte
- 1 stk purreløk
- 600 g potet
- 600 g seifilet
- ½ stk sitron
- 400 g strimlet gulrot og sellerirot
Roede-kassen: Best i test!
I Dagbladets store test fikk matkassen som Godtlevert lager sammen med Roede terningkast 6. Dette ble spesielt trukket frem:
- Smakfull og næringsrik mat med fine råvarer
- Passe store porsjoner
- Godt likt av barna
